W każdym domu budowa instalacji wodnych pozwala na doprowadzenie ciepłej wody do łazienek i kuchni. Wiele osób decyduje się także na montaż wodnego centralnego ogrzewania. Pod podłogą poprowadzone są rurki przewodzące ciepłą wodę, które ogrzewają powierzchnię podłogi. Podłoże oddaje ciepło powietrzu i dzięki temu pomieszczenia są ogrzewane.
Aby instalacja wodna z centralnym ogrzewaniem sprawnie działała, musi posiadać odpowiednie źródło ciepła oraz zasobnik, w którym woda będzie stale podgrzewana. Odpowiednie instalacje tego typu zazwyczaj znajdują się w kotłowni każdego domu. Ogrzewanie wodne będzie dużo efektywniejsze, jeśli zamontujemy dodatkowo system wymiany ciepła zaopatrzony w rekuperatory. Pozwoli on na znaczne obniżenie kosztów dzięki odzyskiwaniu ciepła.
Rekuperator zapobiega wszelkim stratom ciepła, przez co spada zużycie energii potrzebnej do ogrzewania wnętrz. Intensywna wymiana powietrza powoduje, że dzięki właśnie rekuperatorowi uzyskujemy zawsze czyste i świeże powietrze. Ze względów ekonomicznych jest to jedno z najlepszych rozwiązań stosowanych w wielu domach.
Aby obniżyć koszty ogrzewania można także zainstalować pompę ciepła, która wykorzystuje ciepło z gruntu lub z wody w zależności od rodzaju wymiennika. Jest to jednak niezwykle kosztowne rozwiązanie, a poniesione koszty na kupno pompy i montaż praktycznie nie mają szansy na zwrot przez wiele lat. Z tego powodu jest to rozwiązanie mało popularne. Standardowe ogrzewanie wodne lub elektryczne z użyciem rekuperatora także obniża koszty, a nie ma potrzeby ponoszenia olbrzymich wydatków.