Imprezy w namiotach plenerowych odbywają się w wielu miejscach kraju. Mogą to być festiwale, koncerty pojedynczych grup, większe biwaki, a nawet spotkania integracyjne. Jako, że nigdy nie można być pewnym pogody, na każdą okazję warto przygotować wymiennik ciepła. Ze względów oszczędności energii, najlepszą propozycją ogrzewania są nagrzewnice gazowe.
Nagrzewnice różnią się od siebie kubaturą, przepływem powietrza, mocą działania. Wybierając konkretny sprzęt do ogrzania namiotów, należy dostosować go do metrażu obiektu. Jeśli namiot nie ma ścian, to trzeba liczyć się ze stratami ciepła. Planując określoną temperaturę, zastanówmy się, jaką moc wybrać, by przy stracie ciepła temperatura była taka, jak tego chcemy.
Ważny jest też oczekiwany przepływ powietrza. Przy otwartych namiotach na imprezach w plenerze idealne są te o największym przepływie. Jest to jednak zależne od warunków zewnętrznych. Maksymalny przepływ powietrza przekracza 2000m3/h. Przy najmniejszych nagrzewnicach działających z mocą 10kW wynosi on 300m3/h. Oczywiście, można korzystać z kilku mniejszych nagrzewnic w jednym namiocie.
Jako, że nagrzewnice gazowe działają, dzięki gazowi propan-butan, należy zaopatrzyć się w jego zapas. Jest on dostępny w butlach 11kg oraz 30kg. Przy urządzeniach wymagających dużych ilości gazu można je ze sobą łączyć. Robiąc zapas gazu zwróćmy uwagę, ile zużywa go nagrzewnica w trakcie optymalnych warunków pracy. Z reguły nie przekracza ono 10kg/h. To duża oszczędność w porównaniu z innych sprzętem.
Propan-butan to gaz mający właściwości wybuchowe. W namiocie zakrytym ze wszystkich stron niezbędna będzie wentylacja. Odpowiednio duży wywietrznik bądź otwarcie jednej części wystarczy, by gaz nie kumulował się. Poza tym, ujście muszą mieć spaliny. Powstają one w trakcie spalania gazu w otwartej komorze nagrzewnicy.